Viime viikonloppuna juhlittiin 75-vuotisgaala Lapparilla!
Tornion Pallo -47 ryJulkaistu: 12.11.2022 22.05

Viime viikonloppuna juhlittiin 75-vuotisgaala Lapparilla!

Lapparille saapui lähes 100 nykyistä ja entistä TP-47 toimijaa. Tilaisuuden juonsi seuralegendoihin kuuluva Klaus Kulju. Paikalla oli sekä tämän päivän pelaajia, että esimerkiksi 1960 ja 1970-luvuilla uransa pelannut legendaarinen Matti Myllyoja. Tilaisuutta kunnioitti läsnäolollaan myös pitkän ja ansiokkaan uran seuran puheenjohtajana tehnyt Raimo Oinonen.

Tornion kaupungin puheenvuoron esitti kaupunginhallituksen puheenjohtaja Olli Rainio, jonka puhe jääkiekkovertauksineen oli varmasti illan keskustelluin.

Palloliiton tervehdyksen 75-vuotiaalle seuralle toi aluepäällikkö Esa Saajanto, joka muistutti seuraväkeä TP-47 yhteiskunnallisesta vaikutuksesta, joka on tutkitusti yli 3,2 miljoonaa euroa vuosittain. Saajanto toi esille Pohjan Stadionin tärkeyden kaikkien kaupunkilaisten liikuntapaikkana. Palloliitolta seuraväki sai myös kiitosta toiminnastaan.

TP-47 edustusjoukkueen nousuun valmentanut Janne Oksala muisteli kautta ja kertoi puheessaan TP-47 olevan aktiivinen seura, jossa toimii paljon ihmisiä seurasydämellä.

Vuoden pelaajaksi valittu Joonatan Alamäki kertoi uskovansa joukkueen tulevaisuuteen, eikä pelkää Kakkosen pelejä, vaan uskoo joukkueen menestyvän sarjatasoa ylempänäkin.

Seuraväen tunnelmaa kuvaa parhaiten seuran johtokunnan jäsenen Outi Ponkala-Kurttion kommentti: "Työ on vasta alussa".

Juhlassa palkittiin ansoituneita toimijoita.

Hopeiset ansiomerkit: Martti Virkkala, Sanna Lehtinen, Marika Toratti, Maarit Kainulainen, Pasi Isokangas, Minna Pohjanen, Johanna Kylli, Anu Fräki, Ari Pohjanen, Ari Muotka, Mika Toratti, Erja Aikavuori, Rami Viippola, Tomi Alapekkala ja Lasse Åman

Kultaiset ansiomerkit: Nenonen Pasi, Nenonen Marjut, Minna Höynälä, Oiva Saarela, Sami Viippola, Rami Ylävaara, Tero Sarkkinen, Anu Määttälä, Outi Ponkala-Kurttio, Mika Alavahtola, Pekka Taskila, Riitta Tuokko, Jouko Tuokko, Ari Stenius, Tuomas Lantto, Heikki Kerkelä ja Pekka Vanha

Iso kiitos Lapparille onnistuneesta juhlasta!