⚽ TP-47:n uusi puheenjohtaja ja johtokunta esittäytyvät! ⚽
Tornion Pallo -47 ryJulkaistu: 20.12.2025 09.24

⚽ TP-47:n uusi puheenjohtaja ja johtokunta esittäytyvät! ⚽

TP-47:n syyskokous on valinnut seuran johtokunnan puheenjohtajaksi vuodelle 2026 Tuomas Lanton. TP-47 lähtee uuteen vuoteen vahvalla ja täysilukuisella kokoonpanolla.

Johtokunta 2026:

Puheenjohtaja: Tuomas Lantto

Varapuheenjohtaja: Katariina Petäjämaa

Jäsenet: Erja Aikavuori, Hannu-Pekka Alamäki, Miia Keränen ja Juha-Matti Pesonen.

– Otan tehtävän vastaan nöyrin mielin ja suurella innolla. Meillä on seuran sisällä selkeä tavoite ensi vuodelle: haluamme vahvistaa urheilullista laatuamme ja rakentaa entistä tiiviimpää TP-yhteisöä, joka kantaa meidät aina seuran 80-vuotisjuhlavuoteen 2027 saakka, kommentoi puheenjohtaja Tuomas Lantto.

Uudella kaudella toiminnan keskiössä onkin erityisesti yhteisöllisyys.

– Haluamme rakentaa seuraa, jossa tuemme toisiamme yli joukkuerajojen ja teemme töitä yhdessä vastuullisesti, tasa-arvoisesti ja ammattimaisuudella, kertoo Lantto.

Seuran kehitystä vauhdittamaan on perustettu syyskokouksen päätöksellä kaksi uutta ryhmää: seurakehitysryhmä sekä urheilutoimen johtoryhmä.

– Kiitos kaikille toimihenkilöille ja jäsenille arvokkaasta työstä seuran eteen. Rakennetaan yhdessä TP-47:n tulevaisuutta, korostaa Lantto.