JANNE OKSALA TP-47 VALMENTAJAKSI
Tornion Pallo -47 ryJulkaistu: 24.09.2021 19.58

JANNE OKSALA TP-47 VALMENTAJAKSI

JANNE OKSALA TP-47:N VALMENTAJAKSI Janne Oksala on ensi kauden Tornion Pallon edustusjoukkueen valmentaja. Janne on 36-vuotias, kemistä lähtöisin ja varmaan monille alueen ”futisniiloille” tuttu kaveri. Peliuran hän on edustanut alueen seuroista FC-88:a, KePS:iä, PS Kemiä ja TP-47:ää. Jannen peliura katkesi viidenteen ristisiteen katkeamiseen jo 25 vuotiaana, jonka jälkeen hän alkoi valmentamaan. Valmentajana Oksala on toiminut FC Kemin B-junioreissa viisi kautta (94-99 syntyneet), TP-47 2004 syntyneiden joukkueessa kolme kautta, sekä viimeiset kaksi kautta Oululaisen JS Herculeksen kakkosvalmentajana. Eli nuoresta iästään huolimatta Janne on jo suhteellisen kokenut valmentaja ja varmasti hänelle oikea steppi ottaa vastuuvalmennus miesten tasolla. TP-47 tietää saavansa taatusti intohimoisen ja osaavan valmentajan, joka sopii hienosti seuran pelifilosofiaan, arvoihin ja tavoitteisiin nostaa joukkue sarjaporrasta ylemmäs joukkueen rungon koostuessa alueen pelaajista. Janne Oksala: "Makia tulla takaisin mielenkiintoiseen projektiin alueen nuorien kasvavien kykyjen avuksi. Tavoitteena pelata aktiivista futista isolla sydämellä. Toivottavasti saadaan seuran väki ylpeäksi oman edustusjoukkueen edesottamuksista tulevana kesänä ja innostetaan Meri-Lapin väki katsomoon." Seuran puheenjohtaja Tuomas Lantto: ”Olemme erittäin tyytyväisiä saadessamme alueelta lähteneen kyvykkään valmentajan viemään projektiamme eteenpäin. Eniten mieltä lämmitää Jannen usko siihen, että omilla/alueen pelaajillakin voimme tavoitella paikkaa ylempää sillä mielestämme se on ainoa tapa viedä alueen jalkapalloa eteenpäin. Seuramme on tehnyt pitkäjänteisesti töitä jo vuosia ja toivomme tietysti tämän tuovan myös tuloksia lähitulevaisuudessa.”